RSC-115


Keşif: ██/██/1982 tarihlerinde Rusya █████ kentinde ███ █████ adındaki profesörün RSC-115'i terk edilmiş bir Laboratuvarda fişi balta ile kesilmiş bir şekilde bulmuştur. Profesörün RSC-115'i bulduğunda ilk yaptığı şey onu çalıştırmak olmuş. Fakat makineden cızırtı sesleri dışında bir şey fark edemediği için onun içini incelemek istemiş. İçinin karma karışık olduğunu fark edince gözlemlediği parçaları internetten araştırmak istemiştir. yine bir sonuca varamadığı için Laboratuvarın eski sahiplerini bulmaya karar vermiştir. Fakat Laboratuvarın sahiplerini Prof. ████████ ve Prof. ████'ı hiçbir yerden ulaşamamıştır. Bu nedenle RSC kurumunun dikkatini fazlasıyla çeken Prof. ███ █████, RSC kurumundan e-mail yolu ile iletişim kurulmuştur. RSC-115'i kuruma teslim eden Prof. ███ █████, RSC-115'in eski bir köprü PLC'si olduğunu, RSC kurumunun ise bir elektronik araştırma merkezi olduğu yalanı ile evine geri gönderilmiştir. RSC-115 ise Tesis-133'e nakledilmiştir.

Saklama Prosedürleri: RSC-115, Deka-8 Elektronik Laboratuvarında Tutulmaktadır.

Açıklama: RSC-115 Analog Bir Bilgisayar yada Beyindir. Dış görünüşü olarak metal bir kutudan ibarettir, sadece 2 soketi vardır. Bunlar direk Beslemedir. Ağırlığı 114 kilo, boyu ise 618 santimetre²dir. RSC-115 her hangi bir çıkışı olmadığı için bilgisayarlara bağlanamamaktadır veya RSC-115 ile bir iletişim kurulamamaktadır. RSC-115 beslemesi direk AC 220 Volt ile sağlanmaktadır. Hafıza alanı için enerjiye ihtiyacı yoktur ve hafıza depolaması analog bir cihaza göre hesaplanamayacak kadar geniştir.1

RSC-115'in içinde "Nöron" diye adlandırılan el büyüklüğünde kartlar vardır. Her GPU Nöron kartının 16 soketi bulunmaktadır ve her DEPO Nöron Kartının 64 soketi bulunmaktadır.

GPU Nöron kartlarının bağlantısı 6'sı giriş 10'u çıkış olmak üzere 16 soketten 7'si direk EEPROM'lara bağlıdır. geri kalan 9 soket ise 2 "SM125 M1" RFID modülüne bağlıdır.

DEPO Nöron Kartları ise sadece 4 girişi bulunmaktadır. Bunlar +5V / GND / N+ / M+ olarak tespit edildi. geri kalan 60 pin ise çıkıştır. 4 pin direk 2 "SM125 M1" RFID modülüne bağlı, geri kalanı ise pinlerine "IT1178E" depolama modülleri bağlanmıştır.

Her DEPO Nöronun 58 "IT1178E" depolama modülü bulunmaktadır. Ve RSC-115'te ise 42 adet DEPO Nöron kaseti, GPU Nöron kasetlerinden ise 13 adet vardır.

Bilgisayar İle RSC-115'e Bağlanma Deneyi

Bu Her Ne Kadar Analog Bir Cihaz Olsa da, içini bizzat kendim inceledim ve tahmin ettiğim gibi Nöron Kartlarının yapısında Elektronik elemanlar Kullanılmış. yani, bu demek oluyor ki, bu kalın bir elektronik cihazdı ve enerji verdiğimizde işlem yapıyordu. Peki bunun gibi dev bir analog cihaz neden hiç bir bağlantı pini yoktu ki? neden üretilmiş ki? fark edersem bunlar bir tür depolama alanı ve doğrudan işlemcilere bağlanmış. bu gibi tip şeylerden bir bilgisayar yapılamaz. Çünkü sadece enerji verebileceğimiz 2 giriş çıkışı var. Ve ekranı bile yok. Bu demek oluyor ki, resmen kendisini çalıştırmak için üretilmiş bir bilgisayardı. Ama bu şey içinde ne saklıyor olabilir ki? içinde sadece 2 tip modül kullanılmıştı. "IT1178E" ve "SM125 M1". belki bunları alıp bir Arduino üzerine monte edip bilgisayarımdan sinyallerini takip edebilirdim.

RSC-115-2.jpg

32 saat

{$izah}

hiç uyumadan 32 saat sonra Arduino ile bu iki modülü birleştirip bilgisayarıma bağlayabildim! ve bir bebek Nöron elde ettim. şimdi sonuçları görelim;

Bu "IT1178E" modülünün içinde bir hafıza dosyası var. ve tarihe göre 33 saat önce üretilmiş. Gücü kesmeden hemen önce… dosyayı bilgisayarıma attım ve hemen açtım. Fakat dosya dilini bir bilgisayar ile açmak imkansızdı. Fakat eğer ben bu dosyayı bir ham veri halinde ses dosyasına getirirsem belki sinyaller aracılığı ile dilini de çözebilirim.

Ham Veri Çıktısı (Tüm Dosya)

Verinin ilk 54 saniyesi karmaşık frekanslı değerlerden oluşsa da sonrası beni şaşkına çevirdi.

Bu koca oğlanın ne amaçla üretildiğini bilmiyorum. Veya ne olduğunu fakat şunu söyleyebilirim ki kendi müziğini yapabilecek bir robot zekası hayatımda ilk defa görüyorum.

[Deneyin sonu]

-Teoman

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License