RSC-131


Keşif: RSC-131, ilk kez ██/09/2010 tarihinde ███████ adlı alışveriş sitesinde görüldü. Sitenin cadılar bayramı bölümünde rastgele sayfalarda reklam olarak çıkması ile keşfedildi.

Saklama Prosedürleri: RSC-131, Tesis-204'de kendisi için özel olarak yapılmış 1 terabaytlık SSD'de saklanılmaktadır. Odası 10 derece olup her gün yeni bir SSD ile değiştirilmelidir. RSC-131 boyutunu hızlıca büyüyebildiği için SSD hızlıca ısınacak ve zarar görecektir ve bu zarar sonucu olabilecek patlama 10 tonluk güçtedir. Saklanıldığı SSD ile beraber RSC-131'in bulunduğu odaya seviye 4 ve üstü personeller girebilir.

Açıklama: RSC-131, ███████ adlı alışveriş sitesinde cadılar bayramı ürünlerinin bulunduğu sayfalarda ekranın tamamını kaplayacak bir şekilde "Şaka mı Şeker mi ?" adındaki bir reklam olarak insanların karşısına çıktı. Reklam hiç bir şekilde kapatılamamıştır ve kapatmaya çalışan insanlar "hlwn.exe" adındaki dosyayı indirmiştir. Dosya hiçbir şekilde silinememiş, silme denemelerinde ise dosya farklı bir kopyasını oluşturmuştur. Hızlıca boyutunu büyüten virüs 452.170 kişinin bilgisayarını patlamasına ve ███ bin insanın ölmesine neden olmuştur. Reklamı bulunduğu site yetkililer tarafından hızlıca kapatılmış ve bu sırada kapatılmasında kullanılan bilgisayara aynı virüs bulaşmıştır. RSC Kurumu tarafından bulunduğu bilgisayara el konulmuştur.

RSC-131, muhafaza edildiği SSD bir günün sonunda değiştirilmelidir. Virüs başka bir SSD ye aktarılmalı ve eski SSD yok edilmelidir, eğer yok edilmezse SSD patlayacaktır. Yüksek sıcaklığa ulaşan SSD'nin sıcaklığını düşürmenin bir yolu yoktur. SSD ısındığı zaman kimsenin SSD'ye temas etmesi tavsiye edilmez, herhangi bir temas anında yüksek sıcaklık nedeni ile temas edilen yüzey eriyecektir.

RSC-131 genellikle ".exe" dosya türünde çalışsa da bazen ".cb", ".hlwn", ".mrw" gibi dosya türlerinde de bulunduğu gözlemlenmiştir. Herhangi bir dosya türünü değiştirme denemesinde SSD fazla ısınacak ve patlayacaktır. RSC-131 görev yöneticisinden kapatma denemesinde RSC-131 kapatılamıyacak aksine daha fazla dosya açılacak, ikinci bir uygulamayı kapatma denemesinde ise bilgisayar kapanacaktır.

RSC-131'in bulunduğu SSD'ye bağlı bir bilgisayarda rastgele zaman aralıklarıyla Komut İstemi açılacaktır ve Komut istemcisinde "Şeker mi Şaka mı?" gibi yazılar çıkacaktır. Komut istemcisinde hiçbir komut yazılamamaktadır. Bulunduğu bilgisayarda eğer kullanıcı müzik dinliyorsa müzik dosyaları bozulacak, oyun oynuyorsa oyun yavaş yavaş bozulmaya en sonda ise kapanacaktır.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License